Rubriky
O OSB deskách

Podlaha z OSB desek – postup

OSB desky jsou velmi moderním stavebním materiálem a díky svým vlastnostem se skvěle hodí pro tvorbu podlahy.

OSB desky jsou velmi moderním stavebním materiálem a díky svým vlastnostem se skvěle hodí pro tvorbu podlahy. Výhodou OSB desek je, jak jsme již mnohokrát zmínili v předešlých článcích, její pevnost a tuhost, což zvláště při tvorbě podlahy jistě oceníte. Hned na začátku článku jedno zásadní doporučení – pro podlahu je nejvhodnější použít OSB desky s pero drážkou, neboli s označením PD. Právě systém napojení OSB desek na pero a drážku vám zajistí pevný spoj a zamezíte tak nejžádoucímu prohýbání podlahy. 

Plovoucí podlaha z OSB desek

Podlaha z OSB desek

Plovoucí podlaha je taková podlaha, která se nekotví k původnímu podkladu. Pokud máte křivou původní podlahu a potřebujete ji vyrovnat, doporučujeme vám nejprve položit Mirelon, například Ekoflex P, což je profilovaná fólie z pěnového polyetylénu, která nejen vyrovná nerovnosti, ale také zamezí vrzání podlahy. Pro vyrovnání podlahy, například křivých prken, postačí tloušťka mirelonu 2 – 4 mm. Na vrstvu mirelonu již můžete položit OSB desky s pero drážkou. Doporučené tloušťky OSB desek jsou individuální a záleží na požadované nosnosti podlahy, ale obvykle se používají OSB desky 12 mm, 15 mm a 18 mm. Ještě malé doporučení – u stěn dodržte dilatační mezeru 5 – 10 mm.

Zateplení plovoucí podlahy z OSB desek

V případě, že chcete podlahu i zateplit, postupujete v podstatě stejně, jen přidáte tepelnou izolaci, obvykle podlahový polystyren, popřípadě minerální vatu. Opět záleží na požadované nosnosti podlahy, do běžných bytových podlah použijte podlahový polystyren s označením EPS 100 S, do dílna a jiných podobně zatížených podlah pak EPS 150 S. Číslo v označení polystyrenu znamená jeho pevnost v tlaku, čím vyšší číslo, tím pevnější. Můžete samozřejmě použít jako tepelnou izolaci minerální vatu, zvláště v tam, kde potřebujete řešit útlum kročejového hluku, tedy v patře.

Na izolaci již položíme novou podlahu z OSB desek. V tomto případě ale položíme dvě vrstvy OSB desek křížem přes sebe, obě vrstvy vzájemně přišroubujeme, můžeme slepit. Tak zamezíme pohybu OSB desek v podlaze a navíc získáme maximální pevnost.

Podlaha z OSB desek v patře

Postup tvorby podlahy v patře je závislý na vzdálenosti stropních trámů od sebe. Pokud je jejich rozteč do 110 cm, snadno pomocí OSB desek s perodrážkou vytvoříme záklop. Často se nás ptáte na doporučenou tloušťku OSB desek v závislosti na vzdálenosti trámů.  Toto se nedá určit paušálně, ale obvykle při vzdáleností 50-80 cm trámů od sebe postačí OSB desky tloušťky 15 mm. Při rozteči trámů 90 – 110 cm je vhodné použít desky OSB o minimální síle 18 mm. Při větších vzdálenostech trámů od sebe je nutné vytvořit nosný rošt a až na něj přijde záklop z OSB desek.

Záklop z OSB desek do trámů nebo připraveného roštu připevníme vruty a opět necháme u stěn malou dilataci. Na takto vytvořenou vrstvu přijde minerální vata proti kročejovému hluku, například Isover T-P tloušťky 20 – 40 mm. Na minerální vatu již položíme dvě vrstvy OSB desek tak, jak jsme zmínili výše a opět ponecháme dilataci.

Máte k podlaze z OSB desek nějaký dotaz? Napište nám jej níže do komentářu, rádi vám odpovíme.

Kam dál

1 reakce na „Podlaha z OSB desek – postup“

Dobrý den,
Řeším rekonstrukci podlahy v patře, tzn. kročejový hluk.
Podlaha je z trámů vzdálených cca 1m. , přes trámy jsou nabitá prkna na kterých vedou trubky od topení a část elektroinstalace. Proto je zde 5cm vysoký laťový rošt na kterém je 1 vrstva osb desek.
Já se chystám prostor roštu zateplit a odhluçnit a položit 2 vrstvy OSB desek ale nevím jak postupovat. A sice propojení 2 vrstev desek, když chci vložit izolaci i mezi ně. Horní vrstvu musím šroubovat ke spodní nebo má být plovoucí, nebo màm dát nějakou izolaci i mezi rošt a první vrstvu?, bojím se aby se podlaha časem neuvolnila.
Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *