Rubriky
O OSB deskách

Často se ohledně OSB desek ptáte

Často se ohledně OSB desek ptáte na podobné otázky. A tady jsou odpovědi na ně.

Ohledně OSB desky se náš často na stejné či podobné dotazy. Proto zde najdete naše odpovědi na tyto dotazy.

Otázka: Jakou sílu desky by jste doporučil pro pokládku podlahy na trámy po 80-ti cm coby finální povrch na rekreační chatě.
Odpověď: Pro Vámi uvedenou vzdálenost trámů je doporučená síla OSB desek 22mm. Pro upřesnění uvádím doporučené rozměry: u vzdálenosti 30-40cm je doporučená síla OSB desky 15 mm, 40-60cm 18mm, 60-80cm 22mm.

Otázka: Mám v patře RD podlahu z prken, které při chůzi značně vzají. Odstaraním problém použitím OSB desek PD na stávající dřevěnou podlahu? Na OSB desky plánuji plovoucí podlahu.
Odpověď: Ano, položením OSB desek pero-drážka by se měl problém vrzání odstranit. Samozřejmě čím silnější osb desky, tím bude výsledek jistější. Ještě by bylo vhodné pod desky OSB položit podkladní textílii.

Otázka: Hodlám položit na prkenou podlahu položit jako zvukovou izolaci polystyren nebo minerální vlnu a na toto položit desky OSB 3/N-4 PD. Jaká je vhodnější podkladní izolace a jakou mám použít tloušťku desek OSB.
Odpověď: Na tuto otázku není snadné jednoznačně odpovědět. Minerální vlna i polystyren mají své výhody i nevýhody. Polystyren i minerální vlna mají přibližně shodné tepelně izolační vlastnosti. Polystyren se dobře opracovává, je lehký, má velmi nízkou nasákavost. Má nižší zvukovou izolaci, nízkou propustnost vodních par. Vlna je odolná vůči vysokým teplotám, je to nehořlavý materiál a je odolná vůči většině chemických látek, součinitel prostupu vodních par je velmi vysoký. Desky z minerální vlny jsou značně těžké, mají malou tuhost a relativně nízkou pevnost. Možná právě kvůli pevnosti se v podlahách spíše používá polystyren. Tloušťka OSB desek je závislá na uvažovaném zatížení podlahy a také podkladu OSB desky, v případě polystyrenu jsou vhodné tloušťky od 18mm.

Otázka: Mám v plánu dát OSB desky na strop ve starším rodinném domku v podkroví a chtěl bych se zeptat jaká tlouštka by byla nejlepší.A na kolik vyjde jedna ta deska OSB.
Odpověď: Jako podhled postačí OSB deska 3/N-4PD tl. 12 mm.

Otázka: Uvažuji o použití OSB desek s perodážkou tl.12mm na betonovou podlahu pod PVC. Zajímalo by mne, jaká může být maximální rozteč vrutů, kterými budou připevněny desky k betonu.
Odpověď: OSB desky přišroubovávat k betonu nedoporučuji. Šrouby by se mohly „vychodit“ a následně zdeformovat nebo dokonce proděravět PVC krytinu. OSB desky N4/PD můžete položit volně na beton, doporučuji však použití kročejové izolace mezi beton a OSB desky.

Kam dál

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *